RRCGB Championship Show Sunday

24th September 2017

Judge: Mr Stephen Holbrook (Ngami)

CRITIQUE 2017 RRCGB CHAMP 

BIS Judge RBIS BPIS BVIS

BEST IN SHOW – EILACK KITO KIJANI JW ShCM

RES BEST IN SHOW – WALAMADENGIE MILADY LUCK JRCH

BEST PUPPY IN SHOW – CARLINCOX FIRST CLASS

BEST VETERAN IN SHOW – CH KELSHANTI SENATOR OF AFRICANER JW ShCM

DOG CC – EILACK KITO KIJANI JW ShCM

RES DOG CC – NELANJALI JACKSON BROWN FOR TSJAKKA JW

BITCH CC – WALAMADENGIE MILADY LUCK JRCH

RES BITCH CC – IR CH GUNTHWAITE LUNA ECLIPSE AT ROTTZRIDGE

DOG CC JUDGE RCC BPD

                       BITCH CC JUDGE RCC BPB

     

    Class: 1MINOR PUPPY DOG 3 entries. 1 abs.

    1st GUNTHWAITE’S MOON STORM          

    2nd MATSUSHONA FIRE OPAL

    Class: 2PUPPY DOG 5 entries. 2 abs

    1st CARLINCOX FIRST ENCOUNTER  2nd TAMBYSSA’S TEASEL 3rd NEHANDO’S EXCALIBUR

    Class: 3JUNIOR DOG 3 entries. 1 abs

    1st Carlincox First Encounter 2nd Nehando’s Excalibur

    Class: 4YEARLING DOG 1 entry. 1 abs

    Class: 5– GRADUATE DOG 5 entries. 2abs

    1st DIAMONDRIDGE DISTANT STORM FOR KEMGORDONI 2nd Nehando’s Excalibur 3rd MIRENGO’S MOROKO

    Class: 6POST GRADUATE DOG 3 entries. 2 abs

    KITOKO WHEREVER YOU GO EIKO JW

    Class: 7MINOR LIMIT DOG 2 entries.

    1st HESPA KIR ROYALE TO ABAYOMI JW  2nd KIFANI’S LOKI BY INO WITH ISIQA (IMP NO)

    Class: 8LIMIT DOG 10 entries. 1 abs

    1st NEELANJALI JACKSON BROWN FOR TSJAKKA JW 2nd CHAGALL AKUA 3rd SHOMBAY DARK KNIGHT RISES

    Res MIRENGO’S MANGULA VHC KIROMOL KINDRED SPIRIT

    Class: 9– OPEN DOG 10 entries. 2abs

    1st EILACK KITO KIJANI JW ShCM 2nd CH/IRCH WALAMADENGIEBROOKLYN BEAR JR CH CJW 15, CW 16

    3rd GENS JULIA TORETTO ALWAYS THE FIRST AT CARLINCOX (IMP RUS) JW RES CH HESPA HENRY HIGGINS JW

    VHC CH ROSERIDGE ROYAL ROMEO (AI) (IMP SWE) JW

    Class: 10VETERAN DOG 4 entries.

    1st CH KELSHANTI SENATOR OF AFRICANER JW ShCM  2nd ZOUGANI ZURI ShCM 3rd VELDTKAMMER HI SOCIETY OF SHOMBAY –  Res JENGACHENGA BY DESIGN

    Class: 11SPECIAL VETERAN DOG 2 entries.

    1ST ISIQA’S HAANSI  2ND MULTI/INTCH/AMDCCOLUMBIABLUE SKY OF COURAGE (IMP USA)

    Class: 12MINOR PUPPY BITCH 3 entries. 1 abs

    1st TOKWE GINVINCIBLE WITH MUTOKO 2nd TOKWE TRULY GINTASTIC

    Class: 13PUPPY BITCH 8 entries. 4 abs

    1st CARLINCOX FIRST CLASS 2nd Tokwe Ginvincible with Mutoko  3rd JENGACHENGA DESPICABLE ME  Res RIDGES STAR ESENIA II

    Class: 14JUNIOR BITCH 10 entries. 2 abs

    1st RUBICON RED DOTHE RIGHT THING ROYAAL PEARL (IMP MNE) 2nd SANBONA A’FRICAN SOUL DAACI AT SUHUBA (IMP DEU) 3rd VKLOOF’S BONGANI JIN –                                          Res CARLINCOX FIRST LOVE –  VHC UMHLANDLA PHAPHATHEKILAYO

    Class: 15YEARLING BITCH 6 entries. 2 abs

    1st Vkloof’s Bongani Jin 2nd HESPA PINA COLADA 3rd Umhlandla Phaphathekilayo – Res Sofala Smart Jazz at Sansilver

    Class: 16GRADUATE BITCH 4 entries. 2 abs

    1st FIADMA MRS CLAUSE NYEKUNDO 2nd TOKWE TRULY TICKETY BOO

    Class: 17POST GRADUATE BITCH 7 entries. 2 abs

    1st KENQUINCE PISCONIA 2nd FIADMA SYLEANE KAJANI 3rd UMHLANDLA UMPHEKI AT MARONDERA  Res UMHLANDLA IHOTELA LINKHOSI – VHC JIMANNS SADLY SOBER AT KONDWANI JW

    Class: 18MINOR LIMIT BITCH 3 entries. 1 abs

    1st COLKERIRIN FACE TO THE SUN JW 2nd GABISA WOO WOO AT ZOUGANI JW ShCM

    Class: 19LIMIT BITCH 8 entries. 3 abs

    1st SHARUFA SHADOWING JAMES 2nd ROTTZRIDGE DONE THAT 3rd NZAWI JUST FLOW WITH IT – Res TOKWE TRULY SCRUMPTIOUS – VHC TAMBYSSA’S ATHENA

    Class: 20OPEN BITCH 8 entries. 1 Abs

    1st WALAMADENGIE MILADY LUCK JRCH 2nd IR CH GUNTHWAITELUNAECLIPSE AT ROTTZRIDGE 3rd CH GUNTHWAITE BORN TO BE WICKED AT JARHIBA                                           Res CH TRENDSETTER JANI FOR AZULI ShCM – VHC MUTOKO’S LLEDWENAU LOWRI JW

    Class: 21VETERAN BITCH 4 entries. 2 abs

    1st KITOKO GOOD GOLLY MISS MOLLY 2nd NEELANJALI PREMIER ROSE AT LILONGWE

    Class: 22- SPECIAL VETERAN BITCH 4 entries. 1 abs

     1st CH/AM GRCH VELDTKAMMER ASSLE ME LITELY 2nd CH NYASSA CALUUA AT KITOKO 3rd CH ZURI ADIA TO AZULI JW ShCM